Üç

Etiketler:

Bebeğiniz artık 3.ayına geldi demek. Umarız sağlıklı ve gündelik hayatına mutlu bir şekilde devam ediyordu. Şimdi ise kafanızda şu soru var. Bebeğim 3.ayında gelişimi, beslenmesi nasıl olur. Kaç saat uyur, kaç kilo alır, kıyafetlerini nasıl ayarlamam gerekiyor v.s.

Bebeğiniz 3 aylık bebek iken artık çevresiyle daha çok iletişim kurmak isteyecektir. Tabi bu arada fiziksel olarakta daha iyi olacaktır. Önceden uyuması için kucağınıza alıp sıvazladığınız da çok hoşuna giden bebeğiniz artık bu durumdan eskisi kadar hoşnut olmayabilir. Sürekli sizi incelmeye çalışacaktır. Uyanıkken onu kucağınıza alıp sevmeniz, onunla konuşmanı gibi yeni şeyleri mutlaka yapmalısınız. Aksi halde bebeğiniz uyanıkken uzun süre yalnız kalmayı asla istemeyecek ve huysuzluk yapacaktır.

Bebeğiniz bu aydan itibaren artık nesneler karşı daha duyarlı hale gelecektir. Her ne kadar renkli nesneler onun için çamur gibi gözükse de onlara karşı ilgisi her geçen gün artacaktır. Sürekli yeni şeyler ve yeni nesneler görmek onun çok hoşuna gidecek ve onlara hafiften hafiften dokunmak isteyecektir. Bilmediklerine karşı olan ilgisi arttığı için eliyle dokunmak isteyecektir. Elleriyle dokunduğu nesnelerin sıcaklık farklarını da aynı zamanda test edecektir. Örneğin bir cismin sıcaklığı ve soğukluğunu artık iyi derecede olmasa bile ayrım yapmaya başlayacaktır.

3 aylık bebek

“Tertemiz ortam mümkün değil”
Bebeğiniz bu ayda aynı zamanda artık cisimlere sadece dokunmakla kalmayacak onları ağzına götürecektir. Örneğin benim bebeğim çoğu zaman ellerine aldığı bez eldiveni ağzına sokup çıkarıyor. Bu bizim gözüme hoş gibi görünmese de aslında bir zararı yoktur. Nihayetinde bebek dahi olsa hiç kimse için ter temiz steril bir dünya oluşturmak mümkün olmayacağı için bu tip şeylere alışmamız gerekecektir.

Bebeğin birde fiziksel aktiviteleri olacaktır bu ayda. Örneğin bebeğiniz iki elini yukarı aşağı kaldırıp indirecek, farklı gördüğü nesneleri tutmaya çalışacak, ellerini karnını önünde birleştirme gibi size garip gelebilecek şeyler yapabilir. Bunun dışında ayağa kaldırdığınızda dizleri hafif kıvrılabilir. Kas gelişimi devam ettiği için bu tip hareketler onun için çok faydalıdır unutmayın bunu sakın.

Bebeğiniz artık hareketlenmeye başladığı için mutlusunuz. Fakat evde gezmeye henüz başlamadığı için bir çok insan tereddüt eder. Yani acaba evde onun ulaşıp zarar vereceği eşyaları ortadan kaldırsammı kaldırmasammı. Bir çok insan bu konuda kararsız kalabilir. Kimileri aman boş verin kaldırmayın çocuk alışsın derken kimileri de eşyaları kaldırın aman çocuğa zarar gelmesin der. Benim şahsi fikrim ilk görüş olacaktır. Çocuğa hemen zarar veren eşyalar olmadığı sürece bence eşyalar yerinde kalabilir. Sadece yutabileceği şeyleri ortadan kaldırmak daha mantıklı gibi.

“Ağlamalar Başlasın Efendim”

Bebeğiniz 3.ayın sonuna geldiğinde bazen iyice zıvanadan çıkmış olabilir. Sürekli ağlıyor olabilir. Bu aydaki bebeklerin ağlama zamanlarının sık oluşu bazı uzmanlara göre onu rahatlatmasıyla ilgili bir durumdur. Peki bu durumlarda ne yapacağız. Sürekli ağladı mı o zaman onu kucağınıza alabilirsiniz. Uyumaya zorlamayın lütfen. Emzirip uyku öncesi karnını doyurabilirsiniz. Altını değiştirebilirsiniz. Yada onunla oyun oynayıp ve biraz yorabilir ve onu uykuya daldıra bilirsiniz. Bu ayın sonundaki bebekler birde sürekli uyuyup uyumama arasında kararsız kalırlar. Yani çoğu zaman yarı uykulu olurlar. Sürekli uyanıp tekrar yatabilirler. Tam uyuduklarında ise hakikaten çok uyurlar. Yarı uyanık olduklarında ise her uyandığında hemen yanına gitmeyin bebeğin. Sizsizde yata bilmeyi öğrene bilmelidir. Gelecek adına bu tip bir hareket hem onun için hemde sizin için daha faydalı olacaktır.

“Uyku Düzeni Yoktur”

Bebeğiniz bu ayda bile hala düzenli bir uyku düzeni yoktur. Unutmayın bunu lütfen. Bazen hatta çoğu zaman sabahın erken saatlerinde kalkarak süt emmek isteyebileceği gibi bazen hiç kalkmaz. Bazen siz uyutmak istersiniz ama uyumaz. Bazen uyutmak istemezsiniz ama hemen uyanabilir.

“Ses Zamanı”

3 aylık bebek bu aynda bazen zamanlı zamansız sesler çıkarabilir. Bu çok normaldir. Uzmanlara göre bu sesleri bebekler genellikle keyifleri yerinde oldukları zaman çıkarırlar. Bu sesler sizin hoşunuza gidecektir. Bebeğiniz konuşma öncesi çıkardığı bu sesler onunda çok hoşuna gidiyordur. Size düşen ise bu tip durumlarda özellikle bebeğinize şarkılar söyleyin, konuşun onunla. Söylediklerimi bebeğim anlamıyor nasılsa diye düşünmeyin. Yeter ki siz konuşun onunla. Konuşmaya başlamasına bu tip egzersizler çok faydalı olacaktır unutmayın bunu.

3 AYLIK BEBEK NELER YAPAR

 1. Etrafındakileri tanımaya başlar.
 2. Kolayca gülümser.
 3. Zamansız ağlasa da genel anlamda ağlama süreleri azalır.
 4. Çıkardığınız seslere karşılık ses çıkarır.
 5. Anne ve babasının dikkatini çekmeye çalışır.
 6. Karının üstünde çok kısa sürede olsa durmayı başarır.
 7. Onu tutarak kucağınıza ıturtabilirsiniz.
 8. Çıkardığı sesin şiddeti git gite artar.
 9. Kucağınıza aldığınızı hissettiği anda yardımcı olmak için vücudunu toplar.
 10. Ellerini genelde açar.
 11. Yüzünü ve ağzını keşfeder.
 12. Birşeyleri tutmak ister.
 13. Nesneleri takip etmeye başlar.
 14. Tepki olarak çıkardığı sesleri öylesine çıkarır. Anlamlı olsun diye uğraşmaz.
 15. El ve kollarını artık çok daha fazla sallar.
 16. Sizin tepkinizi ölçmek için kendi yaptığı hareketlere hafızasınıda eklediğini belli eder.
 17. Duyduğu sesin yönünü tespit etmek için başını veboynunu çevirir.
 18. Meme emmede yorulduğu zaman dinlenmek için durur.
 19. Konuşma seslerini daha çok ayırt eder.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.4/10 (8 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Üç, 9.4 out of 10 based on 8 ratings

Üç ile Benzer Yazılar:

13 Haziran 2013 Saat : 1:45
  Üç

“Üç” için 2 Yorum

 1. Hopalı diyor ki:

  3 üç aylık bebek yazınızı çok beğendim. çOK FAYDALI OLMUŞ TEŞEKKÜRLER

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Kamil diyor ki:

  Üç aylık bebek hakkında o kadar çok içten yazmışsınız ki çok teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Üç Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Aylık Bebek Gelişimi Son Yazılar FriendFeed