Dört


Bu makalemizde 4 Aylık Bebek, Gelişimi, beslenmesi, neler yapar, fiziksel özellikleri nasıl değişir ve sosyal yaşamına dair ipuçları vermeye çalışacağız.

Bebeğiniz 4.ayına geldiği zaman artık onun iyice büyüdüğü kanaatine kesinlikle varırsınız. Fiziksel özelliklerinde de değişimler gözle görülür şekilde değişir. Örneğin bazı doğum lekeleri kaybolur. Kolunu ve bacağını artık daha rahat hareket ettirebilir, doğumdan sonra var olan saçları dökülür ve kalıcı saçlar çıkmaya başlar.

“Değişim İnanılmazdır”

4 Aylık Bebekte var olan değişimler sür’atle devam eder. Örneğin bebeğinizin göz rengi doğduğu zamanki gibi olmayabilir. Örnek vermek gerekirse araştırmalara göre mavi göz rengi ile doğan çocuklar 4-6 aylarında göz renkleri değişir ve koyulaşır. Küçük bir kısmı mavi ilke devam eder. Bunun dışında bebeğiniz artık kafasını dik tutabilmektedir. Hatta size sürpriz gibi gelecek ama bebeğiniz artık kafasını 90 derece çevirerek diğer tarafını da gözlemleyebilir. Annesinin kucağına çıktığı zaman etrafını, kollarını ve ayaklarını seyredebilir. Bebeğinizi 4 ayılık bebek iken artık kasları da dahada güçlenmektedir. Örneğin karın üstü uzandırdığınızda tek koluna kısa sürelide olsa yaslanabilir. O şekilde etrafı seyredebilir. Kas gelişimi sür’atli olduğu için bebek gelişmelerin farkındadır. Çünkü o artı yeni doğan değil, sıkı bir birey olma yolunda hızla ilerlemektedir.

4-Aylik-Bebek

Bebeğiniz bu ayın içinde yani 4 aylık bebek iken hafiften oturma egzersizleri ile sizi şaşırtabilir. Önceki aylarda kasları ve beden egzersizleri hiç olmadığı için herhangi bir yere oturtamıyordunuz. Fakat 4.ayın sonunda yavaştan yavaştan artık kucağınıza oturtabileceksiniz. Bebeğiniz ilk defa yaptığı bu hareketten dolayı çok mutlu olacaktır. BU ayın sonunda ayrıca sizi farklı bir birey olarak tanıyacağı için daha çok sevecektir. Bu ayda bebeğiniz artık kollarını ve bacaklarını daha etkin bir biçimde kullanabilecektir. özellikle keyifli olduğu anlarda ellerini ve ayaklarını kaldırıp indirecek ve size sevgi gösterilerinde bulunacaktır. Bu hareketler onun çok hoşuna gidecektir. Aslında bir çok kişi bu hareketleri emekleme öncesi egzersiz diye düşünmektedir. Haklılık payları da olduğunu düşünüyoruz.

Bebeğiniz 4.ayında artık daha çok hareketli ve gördüğü cisimleri artık bilinçli bir şekilde takip ettiği için yeni doğduğunda var olan refleksleri de haliyle yok olacaktır. Çok yorgun ve uykusuz değilse bunları yapmak için can atacaktır.

“Bebek için yemek zamanı”

Doktorunuza danışmak suretiyle bebeğiniz için artık yemek yeme vakti gelmiştir. 4 aylık bebek genellikle o ana kadar anne sütü ile beslenirken bu aydan itibaren yoğurt, mama veya püre gibi onun yiyebileceği katı yiyecekleri deneyebilirsiniz. Tabi bunları hemen vermeyeceksiniz. Örneğin önce yoğurttan başlayın. Yoğurt 1 hafta yedirmeye çalışın. O yoğurdun tadına alıştıktan sonra 2.bir katı yiyeceğe geçebilirsiniz. Şayet katı yiyecekler yemek istemiyorsa onu zorlamayın ve alışmasını bekleyin. Bir kaç hafta sonra yeniden deneyebilirsiniz. Bizim bu aydaki öncelikli hedefimiz bebeğimizi katı yiyeceklere alıştırmak. Zorlamak değil. Bebeğe katı yiyecekler verirken bir kural daha var ki buda çok önemli. Süt ve sıvı mamalar genellikle çok doyurucu olduğu için katı yiyecekleri bu süt ve sıvı mamalardan önce vermelisiniz. Şayet sütü önce içirir seniz bebeğinizin karnı doyduğu için katı yiyecekleri yemek istemeyebilir. Tek istisna olarak bebeğiniz sabah kalktığında sütten önce katı yiyecek yemek istemeyebilir. Sabahları malumunuz üzere bebekler biraz huysuz olabilirler. Bu durumda zorlama yok ve önce sütü içirin. Sonra katı yiyeceğe geçersiniz. Sonraki yemeklerde ise önce bebeğinizin yiyebileceği katı yiyecekler sonra süt verin.

Bebeğinizin bu ayda da lekeleri çıkabilir ama abartılı olmaması lazım. Şayet çok fazla leke varsa önce bir vaselin sürün olmadıysa doktoruna başvurun hemen. Birde bebeğinizin bu ayda tükürük salgıladığını göreceksiniz. Bazı kişiler tükürük salgılamasını bebeğin diş çıkarmasına yorumlarlar. Fakat bir çok bebek bu ayda diş çıkarmadığı için bu kanının ne kadar doğru olduğu şüphelidir.Şayet bebeğiniz gerçekten diş çıkarıyorsa bazı sıkıntılar olabilir. Bebek bu durumda iki elini çenesine veya kulaklarına götürür. Siz acaba onun kulağımı ağrıyor yoksa dişmi çıkarıyor diye düşünürken ufak bir kontrol yapabilirsiniz. Ellerinizi bebeğinizin diş etlerine hafifçe dokun durduğunuzda bebeğiniz hemen ağlamaya başladıysa demek ki diş çıkarıyor. Bu tip durumlarda dış çıkarma oyunca satın alın ve onu serin bir yerde muhafaza edin ki bebeğiniz bu aleti kullandığı zaman rahatlasın. Her şeye rağmen diş çıkarma süreci sıkıntılı geçiyorsa tabi ki doktora başvurmak en iyisi. Onun vereceği reçeteli ilaçları kullanın.

Bu ayda sizi sevindirecek tek husus ise bebeğiniz artık geceleri uyuya biliyordur. Gün içindede 2-3 saat uyursa toplamda 13-15 saat uyuyabilir. Bebeğiniz yorgun gibi gözüktüğü anda onu hemen yatırın. Bebeğinizin yorgun olduğunu anlarsınız zaten. Huysuzluk yapar, ellerini yüzüne götürür, sinirli hareketler içinde olur. Bunun gibi işte.

Bebeğiniz bu ayın sonunda artık tamamen renkli görür ve 3 metre mesafeyi rahatlık görebilir. Tüm bunlara rağmen yinede 50 cm önüne bakmayı tercih eder. El kasları artı ay sonunda iyice geliştiği için tutabileceği nesneleri el ve göz koordinasyonu çerçevesinde tutmaya çalışır. Gözlüğünüzü veya da elbisenizin dışarı çıkan bir parçasını rahatlıkla tutabilir. Ses organı olan kulak ise artık daha da gelişmiştir ve seslere olan tepkisi de artmıştır. Sesleri birbirinden ayırt edebilmektedir. Koku duyusuna gelince, kokular artık bebeğiniz için önemlidir. Onları birbirinden ayırt edebilmektedir. Çiçek, meyve gibi şeylerin kokularını ayırt etmek onun için önemlidir.

Bebeğiniz bu ayın sonuna doğru artık evdeki bireyleri iyice tanımaktadır. Onları görünce sevinmekle ve sevinç çığlıkları atabilmektedir. Evdekilerin birer birey olduğunu anlamakta ve ilişkilerini geliştirmektedir. Dış dünya ile ilişkisi henüz istenilen gibi olmasa da oldukça mesafe kaydetmiştir bile. Dış dünya ile ilişkisi sadece anne babası ile ilgili değildir tabi. Evdeki eşyalarla da ilgilidir. Örneğin elindeki bir oyuncağa bir kere vurduğunda tesadüfen dışarıdan bir ses geldiyse onu hemen işitir ve oyuncağa sürekli vurmaya çalışır. Şayet sesler gelmez ve duymaz ise bu onu sinirlendirir. Size düşen görev ise onunla sürekli oyunlar oynamak ve konuşmak. Bu bebeğinizin çok hoşuna gidecektir.

4 AYLIK BEBEK NELER YAPAR

 1. Onunla konuşup oynadığınızda güler.
 2. Aynaya bakmak onun için çok enteresandır.
 3. Rahat olmaya çalışır.
 4. Etrafındakilerle ilişki kurmaya çalışır.
 5. Gıdıkladığınızda güler.
 6. Size cevap vermeye çalışır.
 7. Sırt üstü kısa süreliğine yatabilir.
 8. Kafasını önceki aya göre daha uzun süre dik tutar.
 9. Farklı noktalara odaklanabilir.
 10. Nesneleri tutmaya çalışabilir.
 11. El ve ayaklarını birleştirmek isteyebilir.
 12. Nadirde olsa diş çıkarmaya başlayabilir.
 13. Katı gıdalara artık hazırdır.
 14. Kokuları ayırt edebilir.
 15. Gerçek yüzleri ayırt edebilir.
 16. Taklitlerine devam eder.
 17. Farklı sesler çıkarabilir.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.2/10 (13 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
Dört, 7.2 out of 10 based on 13 ratings

Dört ile Benzer Yazılar:

14 Haziran 2013 Saat : 10:04
  Dört

“Dört” için 6 Yorum

 1. Hopalı diyor ki:

  4 DÖRT aylık bebek yazınızı çok beğendim. çOK FAYDALI OLMUŞ TEŞEKKÜRLER

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. Kamil diyor ki:

  Dört aylık bebek hakkında o kadar çok içten yazmışsınız ki çok teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Dört Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Aylık Bebek Gelişimi Son Yazılar FriendFeed