Bir

Etiketler:

Bu sitemizin gerçek anlamda ilk yazısı. Aslına bakarsanız çok heyecanlıyım. Hiç bir anneye yanlış bilgi vermek istemiyorum. Zaten sitemde bulacağınız tüm yazılar sadece öneridir. Doktor tedavisinin asla yerini tutmaz biliyorum. 9 aylık hamilelik sürecinden sonra nihayet bebeğimiz dünyaya geldi. Çok sevdik onu ve ona iyi bakmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince.

Bebeğimiz doğduktan sonra ilk (1) ay neler yapılır baya bir düşünüyorduk. Örneğin bir aylık bebek kaç kilo olmalı,ne kadar emer, günde kaç defa kaka yapar, uyku düzeni nasıl olmalıdır gibi bir sürü kafa kurcalayan sorular vardı zihnimizde. Hele bizim gibi ilk çocuğunuz ise bebeğin her türlü hareketini iyi hesaplar ve ona göre çoğu zaman gereğinden fazla titiz davranırsınız. Doktora gidersiniz, yakınlarınıza danışırsınız, eve gelen misafirlerden hemen hepsinden ayrı bir öneri gelir v.s

“Bebeğiniz nihayet doğdu”
Bebeğiniz doğduktan sonra özellikle ilk bir gün içerisinde mutlaka bir doktor kontrolü yapılması gerekmektedir. Özellikle göbeği için k2 aşısınında ihmal edilmemesi gerekmektedir. Doktorunuz bebeği muayene ettiğinde bazı özelliklerine bakar. Bebeğin kaç kilo olduğuna, kafasını ölçer, göz içine bakar, kalp seslerine ve soluk alıp almadığına dikkat eder, yeni doğan bebeklerde olan klasik refleksler varmıdır diye bakar, kalçasına bakar küçük mü büyük mü diye, göbek bağı dahil olmak üzere tüm vücut organlarını en ince ayrıntısına kadar dikkatlice kontrol eder.

bir aylik bebek

“1 Aylık Bebek Neler Yapar”
Birinci ayın sonunda bebeğinizde bazı fiziksel gelişimler fark edersiniz mutlaka. Peki yeni doğan bebeğiniz 1.ayın sonunda neler yapabilir Gelin birde bunlara bir bakalım. Öncelikle kafasını çok kısa bir süre dahi olsa yerinden kaldırabilmelidir. Çıngırağınız varsa veya herhangi bir ses yanıt verebilmelidir. Yanıt derken konuşma anlamında değil, size bakması yeterlidir. Yüzünde gezdirilen nesnelere bakabilmelidir. Sadece ağlamak değil, bunun dışında farklı ve çoğu zaman sizin hoşunuza gidecek sesler çıkarmalıdır. Hele birde sizin gülüşünüze gülücükle cevap verdimi var ya, insan o an bitiyor işte. :) Bazende kendi kendine güldüğünü görürseniz şaşırmayın lütfen.

“Bıngıldak meselesi”
Bebekler henüz doğdukları için zihinsel gelişimleri tamamlanmamıştır ve yeni yeni gelişmektedir. Bebeğin tam kafasının üstü dikkat ederseniz çok yumuşaktır. Bizler halk arasında buna “BINGILDAK” deriz. Bu hassas yumuşak doku bebek büyüdükçe gelişmekte ve bebeğin beyninin oraya tam oturmasını sağlamaktadır. Siz siz olun o kısma çok nazik ve kibar davranın. Aksi halde doğabilecek olumsuz sonuçlardan tamamen ebeveynler sorumludur. Zihinsel gelişimindeki bir aksilik mazallah size ömür boyu vicdan azabı verir. Allah korusun demi.

“Bebekte ilk, 1.ay dışkısı”
Bebeğinizin ilk ay dışkısı şayet ve temennimiz o dur ki salt anne sütü ile besleniyorsa genellikle sıvımsı ve sarı bir renktedir. Yada sarının tonları. Mamalar ile besleniyorsa gri renkte olabilir. Özellikle bu ayda anne sütü çok önemlidir. Kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Beslenmesine çok dikkat edin lütfen.

“Bebekte ilk, 1.ay Kusmaları”
Yeni doğan bebeğiniz ilk ayını doldurmaya yaklaşmasına rağmen hala kusuyor ise bunu lütfen kendinize dert edinmeyin. Bu çok normaldir. Tabi bebeğin kilosu yerinde ise. Bebeklerin çok büyük bir kısmı kiloları yerinde olmasına rağmen, yani düzenli kilo almalarına rağmen yinede kusarlar. Bu olağandır.

“Bebekte ilk ay gazı”
Bebekler için en önemli sorunlardan biri gaz problemidir. Bebeğin gazı varsa ve çıkarmamışsa bizde olduğu gibi geceleriniz zehir olabilir. Bebeği ya sırtını sıvazlayarak yada yüzü yana gelecek şekilde kucağınıza almak suretiyle gazını çıkarmalısınız. Bu şekilde olursa hem rahat edecek hemde gazını daha kolay çıkaracak.

Bizden şimdilik bu kadar. Sizinde bebekle ilgili sorularınız yada anılarınız varsa lütfen bu sayfaya yorum olarak yazmayı ihmal etmeyin. Kullanıcılarımız için çok yararlı olur kanaatindeyim.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.9/10 (8 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 5 votes)
Bir, 8.9 out of 10 based on 8 ratings

Bir ile Benzer Yazılar:

11 Haziran 2013 Saat : 1:40
  Bir

“Bir” için 2 Yorum

 1. Hopalı diyor ki:

  1 Bir aylık bebek yazınızı çok beğendim. çOK mükemmel olmuş TEŞEKKÜRLER

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Kamil diyor ki:

  Bir aylık bebek hakkında o kadar çok içten yazmışsınız ki çok teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Bir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Aylık Bebek Gelişimi Son Yazılar FriendFeed