Beş

Etiketler:

Bu makalemizde sizlere Beş 5 Aylık Bebek, 5 aylık bebek beslenmesi gelişmesi kilosu gibi konularda yardımcı omaya çalışacağım.

Bebeğiniz şayet beşinci aya geldi ise artık ilk doğduğu gün olan kilosunun neredeyse 2 katına çıkarmıştır kilolarını. Kanlı canlı bir şey vardır karşınızda. Bu ayda sonra bebeğiniz her ay yarım kilo almalıdır. Her ay aynı düzeyde olmasa da ortalama bir rakamdır bu taki 1.yaşın sonuna kadar.

Beş 5 Aylık Bebek, 5 aylık bebek beslenmesi gelişmesi kilosu

Beş 5 Aylık Bebek, 5 aylık bebek beslenmesi gelişmesi kilosu

Bu ayın sonunda bebeğiniz sırtüstü yatabilir, yüzüstü yatabilir sağından ve solundan diğer tarafına dönebilir ve anneler arasında çok sık kullanılan bir deyim olan uçak hareketini rahatlıkla yapabilir. Peki nedir bu uçak hareketi. Bilmeyenler için hemen söyleyelim. Uçak hareketi bebeğinizin yüzüstü yatarken ellerini ve ayaklarını açıp kafasını dik tutabilmesidir. Hatta bu ayın sonunda bazı bebekler ayaklarını geriye sürtmek suretiyle ileri yönlü hareket bile edebiliyorlar. Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi normal ise bu dediğimiz hareketlerin tamamını yapabilir. Tabi sizin desteğiniz ve öğretmeniz ile.

Bebeğiniz uyku düzeni ise bu aydan itibaren daha farklı olmaya başlayacaktır. Bebeğiniz gün içinde bazen sadece 1 kez uyuyacak ve tüm uykusunu akşama bırakacaktır. Bundan dolayı sabahın ilk ışıklarıyla kalkacak ve sizi de uyandıracaktır. Bazı bebekler kalkar kalkmaz hemen ağlamadıkları için, şayet böyle bir bebeğe sahip iseniz biraz daha uyabilirsiniz. Bebeğiniz artık fiziksel gelişimi hızla ilerlediği için tutunma eylemlerini de gerçekleştirecektir.

Bebeğiniz bu ayda henüz yürüyemese de artık ana kucağına daha rahat oturabilmekte ve daha rahat hareket edebilmektedir. Hatta pusetiyle dolaşmak ona müthiş bir keyif vermektedir. Bebeğinizin vücudu bu hareketleri yapabilmesi için artık her zamankinden daha hareketli ve kıvrımlıdır. Bu kıvrımlardan dolayı bebeğinizde isilik denen küçük kırmızı sivilce gibi şeyler çıkabilir vücudunda. Bundan dolayı sakin paniğe kapılmayın. Ben bebeğin için bepantol kullanıyordum. İsilikleri çok güzel götürüyordu. Bebeğinizin gelişimi bu aydan itibaren daha hızlı olduğu için bir çok doktora göre bu aydan itibaren artık bebeğinize katı gıdalar hafiften vermeye başlayabilirsiniz. Örneğin onun çok sevdiği bir mamasına vermek istediğiniz katı gıdayı karıştırarak verebilirsiniz. Bebeğiniz bu ayda verdiğiniz katı gıdaları yemek istemiyorsa kesinlikle ısrar etmeyin ve bir kaç hafta bekledikten sonra tekrar vermeyi deneyin.

Bebeğiniz artık bir nesneyi bir elinden ötekine verebilme gibi motoral şeyleri daha çok öğrenmeye ve yapmaya başlayacaktır. Bazen huzursuzlukta çıkarabilir. Hatta bazı bebekler huzursuz olduklarında kendilerine zarar verecek şeyleri bilir yapabilirler. Örneğin tırnaklarıyla vücuduna zarar verebilir. Zamanlar bunları yapmamaya çalışacaktır ama bu süreçte zararı minimuma indirmek için ona yardımcı omalısınız.

Bebeğinizin bu aydaki bir diğer özelliği ise artık istemediği olaylar karşısında dudaklarını büzebilir, tükürebilir, agular çıkarabilir, bunun yanında dilinide çıkarbilir ve bir çok şeyi taklit etmeye özen gösterir. Hatta yükses ses çıkarmak suretiyle sesde çıkarbilir. Bebeğiniz bu ayda sosyolleşmesi biraz daha zor olabilir. Örneğin tanımadıkları yanına gelince ağlayabilir. Size düşen görev ise onu kucağınızda millete tanıtştırmak ve bu şekilde sosyalleşmesine katkıda bulunmaktır. Bu aydan itibaren bebeğinizin kendine zarar verme ihtimali yüksek olduğu için ortalıkta kendisine zarar verebilecek şeyleri ortadan kaldırmalısınız. Örneğin ğrizleri, bardakları v.s

“5 BEŞ AYLIK BEBEK NELER YAPAR”

 1. Dikkatleri toplamak için sesler çıkarır.
 2. Elindekini kimseye vermek istemez.
 3. Ailesini tanır ama yabancılara tepki verir.
 4. Taklit eder.
 5. Oyun oynamaktan hoşlanır.
 6. Oturma haline kafasını dik tutar.
 7. Sallanarak ve dönerek hareket etmeyi tercih eder.
 8. Vücudunu döndürebilir.
 9. Ayaklarını ağzına götürüp emmeye çalışır.
 10. Ellerini daha rahat hareket ettirir ve nesneleri tutar.
 11. Kalın cisimleri tutabilir.
 12. Oyuncaklarıyla oynayabilir.
 13. Biberonu kavramaya çalışır.
 14. Bazı sessiz harfleri çıkarabilir.
 15. Etrafına bakabilir.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.8/10 (21 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
Beş, 8.8 out of 10 based on 21 ratings

Beş ile Benzer Yazılar:

23 Haziran 2013 Saat : 11:49
  Beş

“Beş” için 3 Yorum

 1. Hopalı diyor ki:

  Beş aylık bebek yazınızı çok beğendim. çOK FAYDALI OLMUŞ TEŞEKKÜRLER

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Kamil diyor ki:

  Beş aylık bebek hakkında o kadar çok içten yazmışsınız ki çok teşekkürler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. hürü aslan diyor ki:

  verdiğiniz bilgiler çok güzel bebeğim 5.5 aylık yazdıklarınızın aynısı 20 gündür yapıyor .içim çok rahatladı çok teşekkürler. İyi geceler

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Beş Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Aylık Bebek Gelişimi Son Yazılar FriendFeed