Bebeklerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır?


Bebeklerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır?

Doğuştan kalça çıkığının görülme oranı kız bebeklerde erkeklerin 8 katıdır ancak tüm bebeklerde bu hastalığın oranı 800’de birdir.

Ailenin ilk çocuğu olması, doğumu sırasındaki bir aksilik nedeniyle eklem yerinin baskıya uğramış olması kalça çıkığı ihtimalini artırır. Ailenin diğer çocuklarında doğuştan kalça çıkığı varsa yeni çocukta da olabileceğini düşünmek gerekir.

 

Kalça çıkığı erken fark edildiğinde basit tedavi yöntemleri uygulanabilir ancak tanı gecikirse ameliyat gerekir. Geç tanı sonrasında ameliyatla çözülemeyen, sakatlıkla sonuçlanan vakalar da görülür. Bu nedenle tüm bebeklerin kalça çıkığı kontrolünden geçirilmesi gereklidir.

Kalça çıkığı kontrolü, bebek doğduktan hemen sonra doktorun yaptığı genel vücut incelemesi sırasında keşfedilebilir. Bu genel muayenede doktor bebeğin bacaklarını her yöne hareket ettirerek kalça kemiklerinin yerine oturup oturmadığına bakar.

Ayağın içe basması, bir bacağın diğerine göre kısa olması, yürürken aksama, yüzükoyun yatarken uyluk kıvrımlarının aynı hizada olmaması kalça çıkığının belirtileridir. Doğumsal kalça çıkığı doktorun ilk muayenesinde fark edilmeyip bu tür belirtiler sonucu ve aile dikkatliyse 2-3 hafta gibi erken bir zamanda ortaya çıkarılabilir. Bu belirtilerden biri veya birkaçı görüldüyse bebek acilen doktora gösterilmelidir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bebeklerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bir önceki yazımız olan Emziren anne nasıl bir diyet uygulamalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bebeklerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır? ile Benzer Yazılar:

Bebeklerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Aylık Bebek Gelişimi Son Yazılar FriendFeed